درصد ,زنان ,کمپین ,انتخابات ,مجلس ,اهداف ,درصد معتقدند ,زنان برابری ,زنان توانمند ,انتخابات مجلس ,لحاظ دلایل 

(بوسه بر دست مادران غیور و آگاه استان کرمانشاه)

 

"مشاركت زنان در توسعه ي سياسي،شاخصي مهم در فرآيند توسعه پايدار جامعه محسوب میشود "

در سال 1355 نرخ باسوادي در ميان زنان تنها 36 درصد بود كه در سال 1375 اين نسبت به 72 درصد افزايش پيدا كرده است. امروزه اين نسبت از 84 درصد هم فراتر رفته است. موفقيت هاي دختران در المپيادهاي مختلف علمي،ادبي و توانمندي هاي بالقوه ي روزافزون بانوان در عرصه هاي مختلف مديريتي و هنري نشان دهنده ي  آمادگي حضور قاطع زنان در صحنه ي اجتماع است. با اين وجود علي رغم ارتقاء آگاهي هاي اجتماعي و دانش و مهارت هاي تخصصي، هنوز هم زنان سهم قابل توجهي در سطوح كلان مديريتي كشور ندارند. طبق آخرين آمار منتشره از سوي سازمان ملل ( 2008 )، سهم زنان در كشورهايي چون فيليپين، آنگولا، جزاير كايمان، مغولستان به ترتيب 58 درصد، 52 درصد، 51درصد، 50 درصد بالاترين سهم را دارند. رتبه ي جهاني ايران در ميان 120 كشور مورد بررسي 101 تعيين شده است.

"تنها 9 نماینده زن در میان 279 نماینده مرد،این ترکیب نهمین مجلس شورای اسلامی است" 

وَالمُؤمِنونَ وَالمُؤمِناتُ بَعضُهُم أَولِياءُ بَعضٍ  = و بعضی از مردان مومن و بعضی از زنان مومن اولیای یکدیگرند. این متن صراحتا می‌فرماید «هیچ فرقی بین زن و مرد در قبول مسوولیت‌های سیاسی و اجتماعی وجود ندارد».(سوره مبارکه التوبة آیه  71)

افزایش مشارکت در قانون‌گذاری و مدیریت سیاسی، مطالبۀ بر حقی است که در اصل بیستم قانون اساسی نیز تصریح شده و در آن آمده است: «همه افراد ملت اعم از زن و مرد یکسان در حمایت قانون قرار دارند و از همه حقوق انسانی، سیاسی، اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی با رعایت موازین اسلام برخوردارند.

از سوی دیگر یکی از اهداف «توسعه هزاره» که سند آن را در سال ۱۳۷۹ سران کشورها امضا کردند (و در سال ۱۳۸۴ نیز با حضور رئیس جمهوری ایران در اجلاس سران، بار دیگر دولت ایران بر آن مهر تأیید زد) برابری جنسیتی و توانمندسازی زنان است؛ اهداف سند توسعۀ هزاره باید تا سال ۱۳۹۴  توسط کشورهایی که آن را امضاء کرده‌اند محقق شود. در «نقشۀ راه» این سند که «کوفی عنان» دبیر کل وقت سازمان ملل آن را پیشنهاد داده، به صراحت آمده است که همۀ کشورهای امضاء کنندۀ‌ سند هزاره ـ از جمله ایران ـ باید تا سال ۱۳۹۴ بالغ بر ۳۰ درصد کرسی‌های مجالس‌ خود را به زنان اختصاص دهند. پس چگونه است که دولت‌مردان ایران نسبت به سندی که آن را امضاء کرده اند،پایبندی نشان نمی‌دهند ؟

این کمپین به پشتوانه تجربه بیش از یکصدسال تاریخ مبارزات زنان در ایران برای دستیابی به حقوق اجتماعی و قانونی خود و سایر شهروندان،می خواهد از طریق پیشبرد اهداف کمپین مسئولان را وادارد که نه ففط به لایه های راس هرم قدرت،بلکه به گروه های مردمی و اقشار حاشیه ای نیز پاسخگو باشند و اگر درصدد جلب آرای زنان هستند باید آنان را در سیاست گذاری و قانون گذاری نیز سهیم کنند.از این رو در قالب سه کمیته برای پیشبرد اهداف برحق و تاکید بر این مطالبه قانونی،و با هدف افزایش مشارکت سیاسی برمبنای شایستگی های زنان به فعالیت میپردازد.

نتایج پژوهش،بررسی مشارکت سیاسی زنان با عنوان رای دهنده !در مجلس هشتم در شهر کرمانشاه :

بر اساس یافته های حاصل،به لحاظ وضعیت تاهل،47/3 درصد افراد متاهل و 52/8 مجرد بودند.به لحاظ وضعیت تحصیلی 11 درصد بیسواد،2/8 درصد دارای مدرک ابتدایی،27 درصد دیپلم و زیر دیپلم،21/8 درصد فوق دیپلم،37/5 درصد لیسانس و بالانر بودند.

از نظر قومیت 68/8 درصد کرد،3/3 درصد لر،16/8 درصد لک،10/3 درصد فارس و 1 درصد سایر اقوام بودند.

از نظر نوع مذهب 81/5 درصد شیعه،10/5 درصد سنی و 8 درصد اهل حق بودند.

به لحاظ شرکت در انتخابات،71/5 درصد شرکت نموده و 28/5 درصد در انتخابات شرکت نکرده اند.

به لحاظ دلایل عدم حضور در انتخابات 44/7 درصد معتقد به بی تاثیر بودن رای مردمند،26/3 درصد معتقدند مسئولین برای مردم کار نمیکنند،9/6 درصد معتقدند شرکت در انتخابات بی فایده است.

به لحاظ دلایل حضور در انتخابان،62/9 درصد دلیل خود را حل مشکلات اقتصادی،5/9 درصد حل مشکلات فرهنگی،17/1 درصد حل مشکلات سیاسی و 14 درصد حل مشکلات اجتماعی دانستند.

در جواب به سوال" شناخت شما از کاندیداها چگونه حاصل گردیده است؟"12 درصد از طریق حضور در جلسات و میتینگها،0/5 درصد تلفنی،3/3 درصد از طریق اشنایی قبلی،22/8 درصد از طریق اطرافیان،61/5 درصد از طریق بروشورها و کارت های تبلیغاتی،از کاندیداها شناخت پیدا کرده اند.

_____________________________________________________________________

 

کمپین شامل سه کمیته میباشد:

1.<<من کاندیدا میشوم>>

2. 50 کرسی برای زنان برابری طلب

3.<<کارت قرمز برای کاندیداهای زن ستیز>>

اهدافی که در کمیته "من کاندیدا میشوم" مد نظر است:

 

ـ شناسایی زنان توانمند از درون جامعه و از میان اصناف گوناگون و تشویق و حمایت از آنان برای نامزد شدن در انتخابات مجلس.

– یاری جستن از کلیۀ تشکل‌های غیردولتی برای معرفی زنان توانمند به این کمپین

ـ برگزاری کارگاه‌هایی در بارۀ حقوق زنان و عرف پارلمانی برای نامزدهای داوطلب

ـ نگارش لوایحی برای تبعیض‌زدایی از قوانین موجود به کمک وکلا و حقوقدانانی که با این کمیته همراهی می‌کنند، تا در صورتی‌که زنان برابری‌طلب به مجلس راه یافتند، بتوانند با سرعت بیشتری فعالیت خود را برای پیشبرد منافع زنان آغاز کنند

ـ تشویق و مذاکره با احزاب و جمعیت‌های مؤثر در انتخابات برای آنکه تعداد کاندیداهای زن را در فهرست‌‌های انتخاباتی خود افزایش دهند

 

  •  مدیریت وبلاگ" آرزوی بیداران" بدینوسیله از همه احزاب،گروه ها و جریانهای سیاسی اصولگرا و اصلاح طلب و مردان و زنان برابری طلب و معتقد به اهداف و شعارهای این کمپین دعوت میکند که برای از میان برداشتن موانع سهمگیری دموکراتیک زنان در انتخابات مجلس دهم و نیز به عنوان وظیفه استراتژیک بلند مدت در توسعه سیاسی_اجتماعی استان و کشور حمایت خود را اعلام کنند و در این راه مساعدت و همکاری بفرمایند.

( به جمع امضا کنندگان این کمپین بپیوندید.فرستادن نامتان از یکی از راههای ارتباطی کافیست.)

"لطفا اگر مخالف هستید و یا نقدی دارید نیز بفرمایید که انعکاس داده شود"

 ارتباط با مدیریت وبلاگ:

ادرس تلگرام:bavandie@

ایمیل:nasrin.karami66@gmail.com

 

 

 سپاس

 

منبع اصلی مطلب : آرزوی بیداران
برچسب ها : درصد ,زنان ,کمپین ,انتخابات ,مجلس ,اهداف ,درصد معتقدند ,زنان برابری ,زنان توانمند ,انتخابات مجلس ,لحاظ دلایل
اشتراک گذاری: این صفحه را به اشتراک بگذارید

آینا گروه : فعالیت کمپین "بسوی تغییر چهره مردانه مجلس"در استان کرمانشاه